Czy w Powstaniu Warszawskim faktycznie walczył czarnoskóry Nigeryjczyk? Są wątpliwości
August Agbola O'Brown, uważany za jedynego czarnoskórego uczestnika Powstania Warszawskiego, był Nigeryjczykiem urodzonym 22 lipca 1895 roku. Po przybyciu do Wolnego Miasta Gdańska w 1922 roku, osiadł w Warszawie, gdzie został perkusistą jazzowym, nauczycielem angielskiego i kupcem. W 1927 roku poślubił Polkę, Zofię Pykównę, z którą miał dwóch synów.
Podczas II wojny światowej miał rzekomo brać udział w obronie Warszawy w 1939 roku oraz angażować się w konspirację, wspomagając Żydów i przenosząc broń. W Powstaniu Warszawskim walczył jako strzelec "Ali" w batalionie "Iwo" Armii Krajowej. Po wojnie starał się o świadczenia za udział w walce, zamieszkał w Łodzi, ponownie się ożenił i wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł w 1976 roku.
Jednakże, wiarygodność tych informacji jest podważana. Większość dowodów na jego udział w walkach pochodzi wyłącznie z jego własnych zeznań. Brak jest potwierdzeń jego udziału w obronie Warszawy w 1939 roku, jak również w działalności konspiracyjnej. Żadne fotografie, artykuły prasowe ani relacje nie wspierają tej wersji wydarzeń. Historycy kwestionują także jego udział w Powstaniu Warszawskim, wskazując na brak potwierdzeń ze strony weteranów batalionu "Iwo". W dodatku, zdjęcia O'Browna z bronią są kadrami z filmu z 1953 roku, a nie z Powstania. W sumie, jego historia wydaje się być bardziej legendą niż faktem.