Tyle zostało z rękopisów Biblioteki Narodowej

Widoczna na zdjęciu urna zawiera pozostałości po polskich rękopisach, które były najcenniejszymi zbiorami Biblioteki Narodowej.

Niemcy spalili je w dniach 13-14 października 1944 roku, mimo że podpisany 3 października 1944 roku układ kończący Powstanie Warszawskie gwarantował ochronę dóbr kulturalnych. Straty obejmują co najmniej 39 tysięcy rękopisów, około 80 tysięcy książek z XV-XVIII wieku, 100 tysięcy książek z XIX-XX wieku oraz tysiące rysunków, nut i map. Szczególnie ucierpiała Biblioteka Krasińskich, z której ocalało tylko 78 z ponad 7 tysięcy rękopisów.

Kwestia spalonych zbiorów Biblioteki Narodowej ma być jednym z punktów w procesie egzekwowania reparacji od Niemiec. Temat ten znajdzie się w dokumencie "Ground Zero '44", który opowie o zniszczeniach Warszawy przez Niemców. Premiera anglojęzycznego filmu dokumentalnego zaplanowana jest na 29 grudnia 2024 roku, w 80. rocznicę wysadzenia Pałacu Saskiego. Film ma być dostępny na YouTube i skierowany do odbiorców anglo- i niemieckojęzycznych. Wsparcie na produkcję filmu można udzielić poprzez zbiórkę na Patronite.

Zdjęcie urny wykonał Paweł Bownik i pochodzi ze zbiorów Biblioteki Narodowej.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Dziś w Warszawie

1℃
-1℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
34.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro