Nie przegap najważniejszych wiadomości

Czy wyrażasz zgodę na otrzymywanie powiadomień push?

ZGADZAM SIĘ

ODMAWIAM

Pierwszy tydzień bez wjazdu starych samochodów do centrum. Wskaźnik zanieczyszczeń zwiększył się?

Główne zanieczyszczenie generowane przez samochody, zwłaszcza diesle, to NO2. W Warszawie w ciągu ostatnich 30 dni średnie zanieczyszczenie wyniosło 44 µg/m³ (dopuszczalny poziom to 200 µg/m³) - dane pochodzą ze stacji GIOS przy al. Niepodległości w Warszawie, zlokalizowanej na terenie Strefy Czystego Transportu. Co ciekawe, największe wartości w ciągu ostatnich 30 dni odnotowano wieczorem w poniedziałek 8 lipca, czyli tydzień po wprowadzeniu strefy. Wówczas wskaźnik NO2 osiągnął poziom aż 109,2 µg/m³.

Wskaźnik NO2 (dwutlenku azotu) mówi o poziomie zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu, który jest szkodliwym gazem powstającym głównie w wyniku spalania paliw kopalnych, zwłaszcza w silnikach diesla i innych procesach przemysłowych. Wysoki poziom NO2 w powietrzu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu oddechowego, zaostrzenia astmy, a także ogólnego pogorszenia jakości powietrza.

7 dni i tylko jedna stacja to jednak za mało na dokładną analizę. Na pełną ocenę skutków wprowadzenia strefy będzie trzeba poczekać.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Dziś w Warszawie

31℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro